Positronil esinevad särtsakad elektrivaldkonna tipptegijad, kes tutvustavad innovaatilisi tooteid, lahendusi ja projekte ning mõtisklevad valdkonna tuleviku üle.
Bolti asjade interneti (IoT) valdkonnajuht
JAAN HENDRIK MURUMETS - Reedel kell 14.00 pealaval
Jaan Hendrik Murumets on Bolti asjade interneti (IoT) valdkonnajuht ja Eesti Elektroonikatööstuse Liidu volikogu liige. Enne Boltiga liitumist oli ta asjade interneti arendusettevõtte Krakul juht ning 2020. aastal valiti Jaan aasta nooreks ettevõtjaks. Esitluses ”Mis seal ikka, proovime!” räägib Jaan, kuidas julgus pihta hakata võib viia Kuu peale ja muuta linnad inimsõbralikumaks.
Elektrilevi juhtimiskeskuse operatiivjuht
OTT PUKK - Reedel kell 13.45 Energiatarkusesaalis
Ott Pukk on “Saaremaalt pärit poiss”, kelle suureks huviks oli juba lapsepõlves elekter. Teda köitis enim elektri müstilisus – mis on see nähtamatu asi, mis mõjutab nii palju meie elukvaliteeti. Elektrilevi juhtimiskeskuse operatiivjuhina on tema suurimaks väljakutseks jaotusvõrgu kriiside lahendamine ning seetõttu kannab ta Positronil ette esitluse teemal “Mis on jaotusvõrk ja mida kujutavad endast rikked?”.
Solaride tegevjuht
ASSO SOOSALU - Laupäeval kell 13.00 pealaval
Solaride on ainulaadne haridusprogramm, kus ehitatakse päikeseautot, et arendada inimesi. See kõik toimub noorte vabatahtlikkutöö alusel. Miks nad seda teevad? Noortel on tihti keeruline tööturule siseneda. Isegi siis, kui ülikool on lõpetatud või parajasti pooleli. Vabatahtlikku tööd võiks võtta nagu pikemat praktikat, kus ei saa kogemusi ainult oma erialal vaid ka laiemalt. Asso arutleb laupäeval Pealaval just sel teemal ettekandega “Miks vabatahtlikku töö tegemine on Sulle kasulik?”.
Elering AS projektijuht
ARNO RAADOM - Reedel kell 15.15 Energiatarkusesaalis
Arno Raadom on viieteistkümne aastase elektrivaldkonna töökogemusega projektijuht. Viimasel viiel aastal on ta tegelenud peamiselt Mandri-Euroopa elektrivõrguga liitumisega seotud projektidega. Ettekandes “Kuidas me ühineme Mandri-Euroopa elektrivõrguga?” räägib ta lähemalt, miks me liitume Mandri-Euroopa elektrivõrguga, millised väljakutsed on sellel teel seljatatud ning mis on veel ees ootamas.
Enefiti päikeseenergia ja salvestuslahenduste teenusejuht
MIKK TOOTSI - Laupäeval kell 14.45 Energiatarkusesaalis
Mikk Tootsi on Enefiti päikeseenergia ja salvestuslahenduste teenusejuht, kellest on saanud päikesepaneelide energiatootmise alal tõeline ekspert. Ta on töötanud Enefitis viis aastat ning on spetsialiseerunud taastuvenergiale ja uuenduslikele energialahendustele. Oma esitluses keskendub ta muutustele, mis kujundavad energeetika tulevikku, sealhulgas rohepöörde ja uute tehnoloogiate rollile. Miku sõnul toimuvad kiiretempolises energeetikasektoris väga põnevad muutused, mis mõjutavad meie igapäevaelu ja erinevaid tööstusi laiemalt. Mikk astub Energiatarkusesaali lavale laupäeval esitlusega “Uus ja huvitav: Mis on paindlik energia juhtimine?”.
Kliimaministeeriumi tuuleenergia nõunik
NIKON VIDJAJEV - Reedel kell 16.45 Energiatarkusesaalis
Nikon Vidjajev on kliimaministeeriumi tuuleenergia nõunik, TTÜ nooremteadur, projektijuht ja õppejõud. Inseneri kirjeldab ta kui loovat, sihikindlat ja vahel ka julget inimest ning seda kõike on ta ka enda juures märganud. Oma esitluses “Kuhu rakendasin oma inseneri hariduse?” räägib ta sellest, kuidas leiutas meeskonnaga laineenergia muundurit ja laineenergia mõõtmisseadet Lainepoiss, kuidas saavutas tiimiga Euroopas põhilisel rohetehnoloogia StartUpide konkursil esikoha ja võitis TalTechi aasta arendustöö tiitli. Lisaks selgitab Nikon lähemalt, kuidas on võimalik täna panustada meie riigi energeetika poliitika kujundamisse ja mis selles valdkonnas üldse toimub. Ta tutvustab inseneeriat kui elukutset, millel pole piire ja millele saab arvatavasti konkurentsi pakkuda ainult arstiteadus.
Enefiti projektijuht
MATVEI IVANOV - Laupäeval kell 13.30 pealaval
Matvei Ivanov on Enefiti uue ehitatava tehase Enefit 280-2 turbiini projektijuht. Vaatamata noorele eale, on Matveil laialdased kogemused projektitöös ning protsesside ja seadmete projekteerimises. Oma esitluses “Ringmajandus kui energiavaldkonna lahutamatu osa” räägib ta ringmajanduse kasvavast rollist energiamaailma arengutes.
Moderaator
ANET MARII PAUMETS - Reedel ja laupäeval Energiatarkusesaalis
Anet Marii Paumets on noor energeetik, kes hetkel lõpetab enda õpinguid TalTechis. Kuigi ta on energeetikavaldkonnas töötanud juba mitmeid aastaid, mäletab ta veel väga hästi seda tunnet, kui oled noor ja tahad jalga oma erialas ukse vahele saada.
Fermi Energia juhatuse liige
HENRI ORMUS - Laupäeval kell 13.15 Energiatarkusesaalis
Henri Ormus on tuumaenergeetik, kes on õppinud ja töötanud välismaal tuumaenergeetika vallas üle 14 aasta. Varasemalt on ta olnud Euroopa Tuumaenergia Seltsi asepresident, kuid hetkel on ta Eesti Teaduste Akadeemia energeetikakomisjoni liige ning Fermi Energia kaasasutaja ja juhatuse liige. Henri astub teiste ekspertide kõrval üles vestluspaneelis “Tuleviku energia: Mis on Eesti eesmärgid ja kuidas neid saavutatakse?”
Sunly juhatuse liige
ERKKI KALLAS - Laupäeval kell 13.15 Energiatarkusesaalis
Erkki Kallas on Sunly arendus- ja tootmisjuht ning juhatuse liige, kellel on tugev taust nii inseneerias kui ka juhtimises. Kogenud taastuvenergia valdkonna eksperdina astub Erkki teiste tipptegijate kõrval üles vestluspaneelis “Tuleviku energia: Mis on Eesti eesmärgid ja kuidas neid saavutatakse?”
Enefit Green valdkonnajuht
LAURI ULM - Laupäeval kell 13.15 Energiatarkusesaalis
Lauri Ulm on Enefit Greeni tuuleenergia arenduste valdkonnajuht, kes vastutab koos oma meeskonnaga tuuleenergia arenduste eest nii Baltikumis kui Poolas. Energeetikasektoris on tal üle 10 aasta kogemust ning selle jooksul on ta tegelenud mitmete suurtaristu projektide arendamisega. Lauri on pühendunud tuuleenergia edendamisele ning tema mõtteid kuuleb teiste ekspertide kõrval vestluspaneelis “Tuleviku energia: Mis on Eesti eesmärgid ja kuidas neid saavutatakse?”
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti elektriohutuse ekspert
MEELIS KÄRT - Laupäeval kell 12.15 Energiatarkusesaalis
Meelis Kärt töötab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametis elektriohutuse eksperdina. 20-aastase töökogemuse jooksul on Meelis tegelenud ka elektrivaldkonna standardimisega ning on hetkel Madalpinge ja Kõrgepinge tehniliste komiteede liige. Oma esitluses “Elekter ja tuleohutus” tutvustab ta elektrist tulenevaid ohte – miks need tekivad ja kuidas nende vastu ennast kaitsta.
TalTechi professor
IVO PALU - Laupäeval kell 12.00 pealaval
Professor Ivo Palu on tunnustatud teadlane ja juht, kes on pühendanud oma karjääri elektroenergeetika valdkonna arendamisele. Ta töötas 10 aastat Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi direktorina. Alates käesoleva aasta septembrist juhib ta energiamajanduse ja kõrgepingetehnika uurimisrühma. Positronil kannab Ivo ette esitluse teemal “Kasvavad vajadused ja muutuvad oskused”.
Enefiti arendusjuht
RAGLE RAUDSEPP - Reedel kell 15.30 pealaval
Ragle Raudsepp tegeleb Enefitis vesinikul põhinevate energialahenduste arendamisega. Varasemalt on ta olnud kütuseelementide arendusinsener ja enne seda pikki aastaid töötanud teaduslaborites nii Eestis kui Saksamaal. Oma esituses ”Kurviline teekond taastuvenergiani” räägib Ragle lühidalt enda karjääriteekonnast ja vesinikust – kus ja milleks seda kasutatakse.
Tallinna Ehituskooli juhtõpetaja
INGRID KNUUT - Reedel kell 14.15 Energiatarkusesaalis
Ingrid Knuut on elektrivaldkonnas tegutsenud pea kolm kümnendit. Sama ala kutsepedagoogikas on ta olnud juba 16 aastat, millest viimased üheksa aastat töötanud Tallinna Ehituskoolis Elektriõppesuuna juhtõpetajana. Ingrid arutleb teiste valdkonna spetsialistidega vestlusringis “Elekter pole vaid poistele ja miks valida elektrieriala?”, mida kujutab endast elektriku eriala ning millised võimalused on selles valdkonnas spetsialiseerumiseks.
Eleringi juhatuse liige
REIGO KEBJA - Reedel kell 13.15 Energiatarkusesaalis
Hariduselt insener Reigo Kebja on ligi 15-aastase erialase töökogemusega kasvanud energeetikasektori tippjuhiks. Täna vastutab ta juhatuse liikme rollis Eesti põhivõrguoperaatori Eleringi varahalduse valdkonna eest. Eesti energiasüsteem on läbimas läbi aegade suurimat muutust ning igaühel meist on võimalik sellesse oma panus anda. Oma esitluses “Milline on Eesti energiasüsteem?” arutleb Reigo, milline on Eesti energiasüsteem täna, milline see saab olema tulevikus ja kuidas on võimalik meist igaühel sellesse oma panus täna või tulevikus anda.
TalTechi doktorant-nooremteadur
AHTO PÄRL - Laupäeval kell 15.45 Energiatarkusesaalis
Ahto Pärl on TalTechi doktorant-nooremteadur, kes enda esitluses “Energeetika ning finants – koos ja eraldi” räägib energeetikast, rahast ning energeetikast ja rahast – seda nii üksikisiku kui ka makrotasandil. Mida saame teha selleks, et vähendada oma elektriarvet ja keskkonna jalajälge? Mida saame teha selleks, et suurendada investeeringuid roheenergiasse? Kas Eestis on üldse võimalik saavutada sajaprotsendiline roheenergia osakaal tootmisest? Kuidas mõjub roheenergeetika võidukäik tuleviku elektrihindadele? Kõigile nendele küsimustele leame koos Ahtoga vastused laupäeval kell 15.45 Energiatarkusesaalis.
TalTechi programmijuht ja õppejõud
REELI KUHI-THALFELDT - Reedel kell 14.15 Energiatarkusesaalis
Reeli Kuhi-Thalfeldt on TalTechi programmijuht ja õppejõud, elektroenergeetika ja mehhatroonika bakalaureuse- ning elektroenergeetika magistriõppekava programmijuht. Elektri valdkonnas õppinud ja töötava naisena leiab ta, et elektroenergeetika on sedavõrd lai valdkond, kus igaüks leiab endale töö, mis silmad särama paneb. Selle eriala spetsialistide järele on vajadus suur ning lõpetajaid ootavad ees inseneeria kõrgeimad palgad. Rääkimata võimalusest panustada ühiskonna ühe olulisima valdkonna väljakutsete lahendamisesse! Reeli osaleb teiste valdkonna tegijate kõrval paneeldiskussioonis “Vestlusring: Elekter pole vaid poistele ja miks valida elektrieriala?”.
Terminali juhatuse liige
ALAN VAHT - Reedel kell 15.45 Energiatarkusesaalis
Alan Vaht on transpordikütuste ja e-mobiilsuse ekspert. Ta töötab juhatuse liikmena Terminali tanklaketis vastutades kütuse sisseostu, logistika, kütuse- ja elektrimüügi ning elektriautode laadimisteenuse äri juhina. Alani südameteemaks on globaalne transpordi- ja kliimapoliitika. Aegajalt peab ta antud teemal loenguid Tallinna Tehnikaülikoolis ning avaldab oma mõtteid ja arvamusi veebilehel alanvaht.eu peetavas blogis. Transpordikütustega on ta kokku puutunud juba 2002. aastast kui ta asus Majandusministeeriumis looma Eesti kütusevarude süsteemi. Tema juhtimisel asutati Eesti Vedelkütusevarude Agentuur, mille juhatajaks ta hiljem valiti. Alates 2014. aastast sisenes Alan ärisektorisse kütuste valdkonnas. Alan on lõpetanud kahel korral Tallinna Tehnikaülikooli ning omab tehnikateaduste bakalaureuse- ja magistrikraadi. Lisaks on ta läbinud täieliku doktoriõppe programmi Tallinna Tehnikaülikooli soojustehnika erialal. Transpordikütuste ja elektriautode kõrval on tema hobideks jooksmine ja suusatamine. Ta on abielus ning tal on 3 last. Alan astub koos teiste valdkonna spetsialistide kõrval üles paneeldiskussioonis “Vestlusring: Elektritransport”.
Eesti Raudtee energiavaldkonna juht
ANDRUS ALAS - Reedel kell 15.45 Energiatarkusesaalis
Andrus Alas on Eesti Raudtee energiavaldkonna juht, kus töötab ligi 70 eriala spetsialisti – inseneridest elektrikuteni. Tema üksuse töö eesmärk on hooldada ja arendada elektrisüsteeme üle Eesti Raudtee taristu, et tagada elekter nii elektrirongidele kui ka kogu raudteeliikluse juhtimiseks vajalikele süsteemidele. Andrus astub koos teiste valdkonna spetsialistide kõrval üles paneeldiskussioonis “Vestlusring: Elektritransport”.
Eesti Maaülikooli doktorant
NATALJA AJUPOVA - Reedel kell 14.15 Energiatarkusesaalis
Natalja Ajupova on Eesti Maaülikooli doktorant. Oma esimese kõrghariduse omandas ta rõivaste disaini ja konstrueerimise alal, kus ta töötas 19 aastat. 2018. aastal asus ta aga õppima Eesti Maaülikoolis energiakasutust, mille bakalaureusekraadi omandas ta 2021. aastal ning magistrikraadi 2024. aastal. Neli aastat töötas ta ka Eesti Energia kontsernis sidevõrgu insenerina. Natalja arutleb reedel kell 14.15 Energiatarkusesaalis vestlusringis teemal ‘‘Elekter pole vaid poistele ja miks valida elektrieriala?”.
Tallinna Polütehnikumi tudeng
MARTALIIS KUSLAP - Reedel kell 14.15 Energiatarkusesaalis
Martaliis Kuslap on Tallinna Polütehnikumi sisetööde elektriku eriala kolmanda kursuse õpilane. Lisaks energeetikavaldkonna huvile, tegeleb ta juba peaaegu 16 aastat ka iluuisutamisega. 19-aastane õpilane Martaliis arutleb reedel kell 14.15 Energiatarkusesaalis vestlusringis teemal ‘‘Elekter pole vaid poistele ja miks valida elektrieriala?”.
Tallinna Tehnikakõrgkooli tudeng
KERTU VAKAR - Reedel kell 14.15 Energiatarkusesaalis
Kertu Vakar töötab juba pikka aega inseneribüroos tugev- ja nõrkvoolusüsteemide projekteerijana. Tema jaoks on elektriala õnnestunud karjäärivalik, sest saab spetsialiseeruda sellele, mis tal hästi välja tuleb ning töökoha valikul on vabad käed. Kertu arutleb enda karjäärivaliku üle reedel kell 14.15 Energiatarkusesaalis vestlusringis teemal ‘‘Elekter pole vaid poistele ja miks valida elektrieriala?”.
Aktsiaselts Tallinna Linnatransport juhatuse liige
KAIDO PADAR - Reedel kell 15.45 Energiatarkusesaalis
Kaido Padar on Eesti tippjuht ja Aktsiaselts Tallinna Linnatransport (TLT) juhatuse liige. 2021-2022 juhtis ta Eesti Transpordiametit, aastatel 2017–2020 oli ta Eesti Talleks ASi juhatuse esimees, 2015–2017 TS Laevad OÜ juhatuse esimees ning 2009–2015 AS Eesti Posti administratiivdivisjoni ja postiteenuste divisjoni juht. Kaido Padar on lõpetanud Tartu Ülikooli kehakultuuri teaduskonna 1993. aastal ning on täiendanud ennast nii TTÜ majandusteaduskonnas kui ka Tartu Ülikooli õigusinstituudis.
AS Connecto Eesti osakonnajuht
JAANUS TIISVEND - Laupäeval kell 12.45 Energiatarkusesaalis
Jaanus Tiisvend on AS Connecto Eesti osakonnajuht, kellel on Ligi 30 aastat kogemust erinevate ettevõtete ning ärisuundade käivitamisel-juhtimisel energeetika- ja telekommunikatsiooni sektoris. Karjääri jooksul on töötanud ka sellistes ettevõtetes nagu Eesti Energia, Elektrilevi ja Enefit. Jaanuse esitlusest “Kodune roheteekond” saad teada, kuidas ta ise oma kodus roheenergia efektiivsele kasutusele hoogu andis.
W.EG. Eesti turundusjuht
VICTORIA KÜBARD - Laupäeval kell 14.30 Pealaval
Victoria Kübard on W.EG. Eesti turundusjuht, kes on töötanud elektrivaldkonnas kogu oma senise karjääri. Juhuse tahtel sattus ta sellesse valdkonda tegema oma praktikat ja viis aastat hiljem samal alal töötades tunneb ta, et see valdkond on siiani talle oluline ja tahab sellesse panustada. Victoria sõnul ei vaja elektrivaldkond ainult insenere – siin on ruumi väga erinevate oskuste ja huvidega inimestele. Ettekandes “Elektrivaldkond on kõigile, kellel on huvi maailma toimimise vastu” jagab ta oma kogemust ja räägib, kuidas tugifunktsioonid, nagu turundus, mängivad olulist rolli valdkonna toimimises ja arengus. Lisaks arutleb ta, miks on mitmekesine tööjõud tuleviku jaoks kriitilise tähtsusega ja kuidas igaühel, kellel on huvi maailma toimimise vastu, on võimalik anda oma panus.
Riigikogu liige
MARIO KADASTIK - Laupäeval kell 14.45 Energiatarkusesaalis
Mario Kadastik on teadlane ja füüsik, kelle missiooniks on haridussüsteemi parandades tagada tark ja teadlik järelkasv. Ta usub, et targad inimesed on vajalikud targa majanduse jaoks ning tehnoloogiliste võimaluste kaudu parema tuleviku loomiseks. Lisaks toetab ta ka laiapõhjalist, heitmevaba ning turupõhist energiaportfelli, mille abil oleks võimalik tagada jätkusuutlik tulevik ja julgeolek. Oma ettekandes “Teekond tuumafüüsikust poliitikuks – miks ja kuidas?” räägib ta lähemalt oma karjääriteest ning kuidas saab teaduspõhist mõtteviisi Riigikogu töös rakendada.